Menu dostępności (CTRL+U)
Zmień kontrast
Podświetl linki
Zatrzymaj animacje
Powiększ tekst
Szerokość tekstu
Wysokość linii
Resetuj ustawienia

 

Tak to się wszystko zaczęło...

Od lat myśleliśmy o zbudowaniu w Tarnowie profesjonalnego, na europejskim poziomie, ośrodka wsparcia różnych grup beneficjentów w zakresie świadomego i metodycznego korzystania z nowoczesnych narzędzi cyfrowych. Ośrodka, który będzie nie tylko świetnie wyposażony technicznie, ale także będzie miejscem, gdzie wszyscy zainteresowani i potrzebujący pomocy znajdą kompetentnych trenerów i edukatorów, którzy wprowadzą ich w świat innowacyjnych technologii. Takim właśnie miejsce jest nasza Pracownia Aktywnego Korzystania z Technologii (PAKT), którą prowadzimy w Tarnowie. 

Pierwowzorem naszej Pracowni była tarnowska Fabryka Przyszłości prowadzona przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” od 2014 do 2023 roku , w której eksperymentowaliśmy z edukacją i dydaktyką cyfrową, pracując z nauczycielami, dyrektorami szkół, dziećmi, osobami dorosłymi, a także tarnowskimi seniorami. Szybko okazało się jednak, że potrzebujemy głębszego oddechu. większej przestrzeni i lepszych warunków do realizacji naszych idei i celów. Dlatego wiosną 2022 roku rozpoczęliśmy poszukiwania nowego miejsca. Niedługo później udało nam się znaleźć lokal, który znajduje się w centrum Tarnowa, bardzo blisko siedziby Stowarzyszenia.
To było to!

Lokal miał swój klimat i potencjał, jednakże wymagał adaptacji do naszych potrzeb. Inspiracji dla urządzenia i wyposażenia naszego wnętrza szukaliśmy na wyjazdach studyjnych, w Internecie, podczas wizyt, rozmów i spotkań w podobnych miejscach w Polsce oraz Europie. Największym wyzwaniem była aranżacja przestrzeni w taki sposób, by można było ją modyfikować w zależności od potrzeb edukacyjnych i grup odbiorców. W okresie od lipca do września odbywały się spotkania z projektantami i działania związane z adaptacją wnętrz. W październiku 2022 r. rozpoczęły się prace budowlane – udało nam się spełnić wymogi techniczne i zamontować podwieszane ściany panelowe, które można w ciągu kilku minut zestawić w taki sposób, aby możliwa była praca w grupach zarówno w zamkniętych pracowniach i laboratoriach, jak i otwartych przestrzeniach. W listopadzie 2022 r. rozpoczęliśmy proces wyposażania Pracowni.

Naszym oczkiem w głowie stała się pracownia audio-wizualna. Ponadto powstały pracownie: makerska –  wyposażona w ploter oraz narzędzia do pracy z drewnem, druku 3D oraz robotyki. Kwestie wizualne były dla nas również istotne – lokalny artysta zaprojektował (zgodnie z naszymi sugestiami) ścianę z wizerunkami osób, które swoimi ponadczasowymi wizjami oraz dokonaniami wybiegały w przyszłość i dokonywały rzeczy ważnych dla rozwoju ludzkości. Istotnym elementem designu naszej Pracowni stały się także motywy związane z eksploracją Kosmosu.  

Staraliśmy się stworzyć takie wnętrza, które są zarówno przyjazne wizualnie, jak i pobudzają kreatywność, a także zapewniają komfort prowadzenia i odbywania zajęć. Koniec prac budowlanych nastąpił w styczniu 2023 roku, w lutym trwały prace wykończeniowe, aranżacyjne, dostawa mebli i wyposażenia. Uroczyste otwarcie Pracowni PAKT w Tarnowie miało miejsce 15 marca 2023 roku. Od tego czasu rozpoczęło się tworzenie kalendarza działań stacjonarnych oraz mobilnych. Nasz PAKT to unikatowe miejsce na edukacyjnej mapie Tarnowa, które inspiruje, rozwija kreatywność i krytyczne myślenie, a przede wszystkim motywuje do działania i rozwijania swoich pasji. Wpisuje się czytelnie w DNA naszego Stowarzyszenia, stanowiąc naturalną kontynuację realizowanych przez nas od ponad 25 lat działań. Jesteśmy szczęśliwi i dumni, że nasza Pracownia powstała. Wierzymy, że będzie ważnym miejsce edukacyjnej przygody i inspiracji nie tylko dla mieszkańców Tarnowa i Małopolski. 

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Cookies.